7/24 Bizi Arayabilirsiniz! 0850 346 36 35
FİYATLAR Cam Balkon Fiyatını Etkileyen Faktörler

Oturduğumuz evin veya çalıştığımız iş yerlerinin artık vazgeçilmez öğelerinden birisi de cam balkonlardır. Sizde yeni bir cam balkon sistemi yaptırmaya karar verdiniz ya da eskiyen ve artık çalışmakta zorluk çektiğiniz sisteminizi söktürüp yenisini taktırmaya karar verdiniz. Fakat farklı firmalardan neredeyse 3 katına varan farklı fiyatlar alıyorsunuz. İşte bu yazımızda sizlere cam balkon fiyatları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle her üründe olduğu gibi cam balkon sistemlerinde de çok fazla sayıda ürün, marka ve model bulunmaktadır. Buda doğal olarak farklı kalitelerde ve özelliklerde sistemleri ortaya çıkarmaktadır. Yazımızda temelden başlayarak ayrıntılı olarak tüm faktörleri ele alacağız. Bu nedenle öncelikle cam balkon fiyatı nasıl hesaplanır? Bu konuya değinelim.

Cam Balkon Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Cam balkonların birim satış fiyatları m2 türünden hesaplanmaktadır. m2 ise bir alan ölçüm birimidir. Kısacası cam balkon sistemi bir alanı kaplar. Kapladığı alana göre de fiyatı belirlenir. Bu alanda genişlik ve yüksekliğin birbiriyle çarpılmasıyla elde edilir. Resimli bir örnek ile konuyu daha basit hale getirelim.

Solda ki örnek bir balkon resminde görüldüğü üzere; balkonun toplamda 2 adet cephesi bulunmakta yani balkon "L" şeklinde. Bu durumda cam balkon metrekaresi hesaplamak için cephelerin uzunluklarını santimetre cinsinden topluyoruz ve bulduğumuz bu toplamı yükseklik ile yine tabi ki santimetre cinsinden çarpıyoruz. En sonunda da bulduğumuz sonucu 10.000'e bölüyoruz. (1 metre = 100 santimetre)

Balkonunuz da örnekte bulunduğu gibi 2 cepheden fazla ya da az cephe olabilir. Örneğin üç cephesi bulunan bir balkonda; iki cephe yerine üç cephe toplanacak ve yükseklik ile çarpılıp 10.000'e bölünecektir. Tek bir cephe varsa zaten bu cephe ile yükseklik çarpılıp 10.000'e bölünecektir. Karmaşık gibi gelse de aslında oldukça basit bir işlemdir. Yine de hazıra kaçanlar için sitemizde yer alan cam balkon fiyat hesaplama bölümünden metrekarenizi hesaplayabilirsiniz.

Balkonunuz da cam balkon sistemi ile kapatılacak alanı hesapladıktan sonra; cam balkon firmalarını arayarak metrekare birim fiyatını sorarak aşağı yukarı cam balkon yaptırmanın maliyetinin ne kadar olacağını öğrenebilirsiniz. Yukarıda ki örnek balkon için metrekare birim fiyatı 300TL olan bir ürün 8.2x300=2.460TL tutarında olacaktır.

Cam Balkon'da Yükseklik Neden Önemli?

Cam balkonun fiyatını etkileyen en önemli unsur balkonunuzun yüksekliğidir. Bir balkonda yükseklik ne kadar düşükse cam balkon maliyeti o kadar yüksek olur. Bu nedenle siz bir cam balkon firmasını aradığınız zaman metrekare birim fiyatı ya da doğrudan metrekare verdiğiniz zaman sizden balkon yüksekliğinizi isteyebilirler.Cam balkon yüksekliği 160cmden düşük olan pek çok daire sahibi, cam balkon firmalarından "yüksekliği 160cm görürüz" şeklinde bir yanıt almaktadırlar. Bu durumun en temel nedeni ise cam balkon maliyet hesabıdır. Şimdi kısaca cam balkonun maliyetini etkileyecek faktörlerden biri olan cam balkon yüksekliği konusunu ele alalım.

Cam balkon üç temel bölüme ayrılmaktadır; cam, alüminyum ve cam balkon aksesuarları. Cam metrekare ile, alüminyum kilo ile, aksesuarlar ise tane ile alınıp satılır. Bu üçlünün arasında fiyatı en yüksek olan ise alüminyumdur. En ağır alüminyumlar ise balkonun alt ve üst kasaları ile baza dediğimiz camların içine geçtiği alüminyumlardır. Raylar ve bazalar balkonun yüksekliği ile alakasızdır. Çünkü balkonun yüksekliği ne olursa olsun cephe genişliklerine göre kesilecek ve kullanılacaklardır. Yükseklik ise cam kullanımıyla ilgilidir. Yukarıda örnek olarak gösterdiğimiz balkondan yola çıkarak bir maliyet hesabı yapalım.

Örnek balkonda 280cm ve 130cm genişliğinde iki cephe var. Bu durumda toplamda cam balkon sisteminin üstü için 410cm üst ray ve 410cm bazaya ihtiyacımız var. Altı içinse yine 410cm alt ray ve 410cm bazaya ihtiyacımız var. Hareket eden her bir kanat için 4 adet tekerlekten toplamda 20 adet tekerleğe de ihtiyacımız var. Ayrıca kapak, kilit, vb. cam balkon aksesuarlarında sayısı belli.

Örnek balkonumuzun yüksekliği 200cm. 100cm olsaydı da yukarıda sayılan malzemeler mecburen kullanılacaktı. Değişen tek şey; yan dikme ve fitillerin uzunlukları olacaktı. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere alüminyum kilo ile aksesuarlar ise adet ile alınıp satılmaktadır. Şimdi ise kabaca metrekare maliyet hesabı yapalım.

Yukarıda sabit olarak kullanılacak malzemelerin fiyatına kabaca 1000TL diyelim. Örnek balkonumuz 8.2 metrekare geldi. Bu durumda balkonumuzun metrekarede alüminyum maliyeti; (1000/8.2) yaklaşık 122Tl oldu. Eğer balkonumuz 100cm yüksekliğinde olsaydı; bu durumda balkonumuz 4.1 metrekare olacaktı. Alüminyum maliyeti ise (1000/4.1) yaklaşık 243Tl olacaktı.

Örnekte de görüldüğü üzere yüksekliğin malzemenin maliyeti ile doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Bu nedenle cam balkonlarda birim metrekare fiyatı en az 160cm yüksekliğe göre hesaplanmaktadır. Böylece bir standart oluşturulur. Nitekim balkon yüksekliği arttıkça maliyette aşağı düşeceği için firmalar metrekare fiyatlarında biraz daha indirime gidebilmektedirler. Cam ise metrekare ile satıldığı için maliyeti çok etkileyen bir unsur değildir.

Cam Balkonda Ekstra Malzeme Kullanımı

Cam balkon sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için sistemin tamamiyle yatay eksende 180 derece ve dikey eksende 90 derecelik açılarda konumlanması gerekmektedir. Cam balkon sistemi eğilip bükülemez ve bir bütün olarak imal edilir. Bu nedenle balkonunuzda sistemin terazisine uymayan bir bölüm varsa buralar ekstra malzemeler ile sisteme uygun hale getirilmektedir. Bu işlemde genellikle alüminyum kutular ile çözülmektedir.

Ayrıca çoğu müşteriler cam balkon yaptırdıktan sonra store perde kullanmak istemektedir. Fakat bazı balkonların yapısı buna müsade etmemektedir. Cam balkon sisteminin tavana sıfır olarak uygulandığı balkonlarda store perdenin sarılma mekanizması ile cam balkon üst rayı aynı hizada olmaktadır. Bu durumda cam balkon sisteminin üzerine 40x80 alüminyum kutu uygulanır. Böylece store perde cam balkon sistemiyle sorunsuz çalışabilmektedir. Unutulmaması gereken konu; her balkonda bu kutuya ihtiyaç olmamasıdır.

Kullanılacak her bir ekstra malzeme size ekstra maliyet olarak dönecektir. Verilen metrekare birim fiyatları sadece cam balkon sistemi için geçerlidir. Hiç bir balkon birbirinin aynısı değildir ve kullanılacak malzemeler aynı binada alt alta balkonlarda bile farklılık gösterebilir.

Alüminyum Doğramaların Fiyata Etkisi

Bazı balkonların yükseklikleri standarttan çok fazla olabilmektedir. Örneğin 270cm'den yüksek balkonlarda bazı cam balkon sistemleri çalışmamaktadır. Bu tür balkonlar genellikle korkulukları demirden ya da alüminyumdan olan balkonlardır. Sistem eğer korkuluk demirlerinin arkasına kurulacaksa alt bölümüne sabit camlardan oluşan bir alüminyum doğrama gerekebilir. Bu durumda cam balkonun maliyeti yine değişecektir. Çünkü birim miktarda kullanılan alüminyum miktarı artacaktır.

2019 © Telif Hakkı - Cambalkon.net

CamBalkon.Net alanında uzman kadrosu ile Ankara Siteler merkezli olarak internet üzerinden faaliyete geçmiş cam balkon tanıtım ve satış sitesidir. Camoda Ankara üretici bayisi olarak da hizmet vermektedir.

Sosyal Medya’da bizi takip edebilir, en güncel cam balkon bilgilerine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Bayimiz Ol Whatsap Destek Hattı